Sto rokov od predstavenia prvého kinematografu v Poprade ho zatvorili a na päť rokov oň obyvatelia mesta prišli. V rámci zámeru oživiť hlavné námestie sa však pred rokmi nakoniec prebudilo. Legendárne kino Tatran je miestom, kde sa prepája umelecký film s komerčným. V autentickej retro atmosfére ponúka iný typ zážitku ako multiplexy a vďaka sprievodným podujatiam rozširuje aj filmové obzory.
Rok 2016 bol pre kino Tatran prelomový. Nielenže úspešne prebehla jeho digitalizácia, vďaka príspevku z Audiovizuálneho fondu, ale po piatich rokoch sa opäť otvorilo a takmer každé premietanie sa tešilo plnej kinosále. Popradčania ukázali, že kino Tatran má v Poprade svoje nenahraditeľné miesto.
Otvorenie mala na starosti súčasná vedúca kina Ľubomíra Olejárová. Pre vyštudovanú filmovú vedkyňu bolo jeho znovuprevádzkovanie splnením jedného profesného sna. „Počas v Olomouci som vedela, že nechcem byť filmový kritik, ale že sa chcem vrátiť naspäť do Popradu a znovuotvoriť zatvorené kino. Nazerať na film nielen ako na audiovizuálne dielo, ako sme sa v učili v škole, ale pracovať s ním komplexne,“ vysvetľuje.
Sprievodné podujatia v spolupráci s lokálnymi projektmi
Dnes je návštevnosť premietaní menej bohatá, ale stabilizovaná. Kino okrem premietaní ponúka minimálne raz za mesiac aj doplnkové aktivity. „Tým, že na Slovensku nie je priemerná návštevnosť kín veľmi vysoká, snažíme sa robiť sprievodné podujatia, ktoré by ju podporili. Organizujeme napríklad diskusie s režisérmi a tvorcami filmov, prípadne čítania z kníh, ktoré boli predlhou filmových adaptácií,“ hovorí Ľubomíra. Pri týchto aktivitách spolupracujú aj s lokálnymi iniciatívami a podnikmi, akými sú Popradský literárny klub či kníhkupectvo Christiania. Obľúbeným podujatím je tiež Dámsky večer, ktorý ponúka oddychové filmy primárne určené ženskému publiku.
Nie zriedkavými bývajú aj tematické premietania, napríklad zo židovského prostredia na výročie prvého transportu do Osvienčimu, či športové filmy pri aktuálnych oslavách Európskeho hlavného mesta športu.
A aký je filmový vkus priemerného návštevníka kina Tatran? „V Poprade majú ľudia mimoriadne radi športovo-horské filmy a škandinávske – islandské, nórske, švédske. To je zrejme dané prostredím, v ktorom žijeme,“ zamýšľa sa Ľubomíra. Aj preto v ponuke môžete nájsť prehliadky škandinávskych filmov Scandi, ale aj filmy v rámci medzinárodného filmového festivalu Febiofest, či prehliadku filmov Be2Can, ktorá prináša to najlepšie z európskeho filmu.
Filmový klub pre „fajnšmekrov“
Kino Tatran má ešte jedno špecifikum – snaží sa vyjsť v ústrety aj menšinovému divákovi. Vďaka Filmovému klubu si tak môžete každý pondelok pozrieť artové filmy určené pre náročnejšieho nadšenca kinematografie. Navyše, pred začiatkom premietania k nim diváci dostanú aj odborný výklad od spolupracovníka Rastislava Mačuru. Aj vďaka tomu je malé, lokálne kino v srdci Popradu miestom, kde sa film stáva umením. „Počas rokov sa tu vybudovala určitá komunita ľudí, ktorí chodia stále a podľa ponuky chodí aj ostatná verejnosť. Aj vďaka tejto komunite bývajú diskusie s tvorcami, ktoré organizujeme, zaujímavé a dynamické a o otázky nie je núdza. Aj keď je účasť nižšia, je vidno, že prichádzajú ľudia, ktorí presne vedia, prečo prišli,“ vysvetľuje Ľubomíra. Popradčania majú možnosť získať členstvo zakúpením preukazu filmového klubu, vďaka čomu majú filmy s označením „Filmový klub“ so zľavou.
„Môžu ísť do komerčného kina, dať si popcorn a ísť domov, alebo môžu prísť do Kina Tatran, niečo sa dozvedieť, zažiť inú atmosféru, pocítiť nostalgiu a vychutnať si filmový zážitok o čosi odlišnejším spôsobom,“ uzatvára Ľubomíra odpoveďou na otázku, prečo by Popradčania pri rozhodovaní mali dať prednosť kinu s tradíciou.