Uprostred sídliska na Novom Juhu nájdete kútik, kde to mimoriadne žije. Najmä v poobedných hodinách praská vo švíkoch a priestory napĺňajú detská radosť a hravosť. Materské centrum Bambino prináša na jedno z najväčších popradských sídlisk miesto, kde môžu rodičia s deťmi zmysluplne tráviť čas, a plní tak funkciu komunitného centra pre rodiny. Vzniklo už v roku 1998 ako úplne prvé materské centrum na Slovensku. A tak ako na začiatku, aj dodnes funguje vďaka ochote zapálených matiek darovať svoj čas a energiu iným.
Spočiatku Bambino fungovalo najmä na vzájomnej pomoci. Mamičky si medzi sebou odovzdávali to, čo vedeli, popritom sa socializovali a starali sa vzájomne o deti. Po viac ako 25 rokoch dnes ponúka širokú škálu aktivít pre rodiny. „Hlavnou aktivitou je hernička, kam mamičky alebo oteckovia môžu prísť s najmenšími deťmi, aby sa spolu pohrali. Zároveň sa dospelí medzi sebou porozprávajú, dajú si tip na rodinné aktivity. Starším deťom ponúkame rôzne krúžky – angličtinu, cvičenie na ploché nôžky, tvorivé dielničky a pre dospelých zase rôzne kurzy napríklad ručných prác,“ vyratúva Miriama Lukáčová, štatutárka združenia MC Babino. Dodáva, že všetky aktivity ponúkajú za dobrovoľný príspevok a ponuku je možné sledovať na webe alebo facebookovej stránke centra.
Na prípravu na škôlku dochádzajú deti zo širokého okolia
Bambino sa väčšinu týždňa otvára okolo štvrtej poobede, aby sa prispôsobilo rozvrhu škôlkarov a menších detičiek, ktoré zvyknú po obede spať. Vo štvrtok môžu rodiny prísť aj v doobednom čase. No aj mimo otváracích hodín pre verejnosť to v centre žije. Veľmi obľúbeným programom v je aj tzv. príprava na škôlku. Je určená 2-ročným deťom, ktoré si postupne zvykajú na odlúčenie od matky a zároveň sa učia spoločnému režimu s ďalšími deťmi. „Príprava na škôlku u nás funguje už 14 rokov a dochádzajú sem deti zo širokého okolia. Máme tu detičky napríklad zo Štrby, Ždiaru či Mlynčekov,“ približujeme Miriama.
Míľa pre mamu aj adventné handmade trhy
Bambino stojí aj za väčšími lokálnymi podujatiami. Viac rokov po sebe otvárali Kultúrne leto podujatím na Deň matiek s názvom Míľa pre mamu. Charitatívny rozmer tohto celoslovenského hnutia rozšírili aj o kultúrny. Na podujatí pravidelne vystupovali aj popradské detské súbory a priestor dostávali aj lokálni výrobcovia, ktorí mohli predávať svoje výrobky v stánkoch.
Aktívne dobrovoľníčky z centra sa v minulosti postarali aj o dva ročníky handamade trhov, ktoré sa konali v popradskej Aréne. Dopĺňali tak ponuku mestských vianočných trhov o možnosť zakúpiť pre blízkych ručne vyrábané darčeky.
Priestory sú obmedzením
Centrum je zároveň otvorené pre všetky iniciatívy, ktoré sú zamerané na rodiny a ponúka svoje priestory na prenájom v menej vyťažených časoch. Pravidelne sa tam tak uskutočňujú rôzne workshopy – od spomínaných ručných, akými sú napríklad kurz šitia alebo háčkovania, až po zdravotné alebo dokonca život zachraňujúce, akým je kurz sebaobrany.
Miriama hovorí, že záujem je taký veľký, že by centrum vedelo urobiť aj viacero kurzov naraz. Musia však vyberať. Priestory, v ktorých sa nachádzajú, sú totiž kapacitne nedostačujúce. Navyše, síce majú nízky nájom od mesta, avšak nemálo financií vynakladajú na energie, čo by bolo tiež potrebné optimalizovať. Každoročne otvárajú otázku, kam sa presťahovať, aby jediné centrum svojho druhu v Poprade dokázalo pokryť dopyt po komunitných aktivitách. „Máme skúsenosť z centra mesta, kam sme sa museli v minulosti dočasne vysťahovať. Vtedy bolo Bambino prázdne. Situácia sa zmenila až keď sme sa presťahovali na Juh, kde je o naše služby vysoký záujem,“ zdôvodňuje, prečo hľadajú priestory priamo a sídlisku.
Centrum ponúka svoje služby vďaka ochotným mamičkám. V súčasnosti je jedinou aktívnou zamestnankyňou na čiastočný úväzok Miriama, ktorá okrem chodu manažuje aj zopár mamičiek – dobrovoľníčok. Priznáva, že na niektoré aktivity by potrebovali aj viac dobrovoľníckych rúk, tie sa však hľadajú ťažšie. Napriek výzvam, ktoré manažovanie centra prináša, to nevzdáva a stará sa oň už dvanásty rok. Čo ju motivuje? „Je to srdcová záležitosť. Toto musí robiť len žena, ktorá je dušou centra, pretože to nie je zárobková činnosť. Sama mám iné aktivity, ktoré ma živia, a niekedy centrum aj sama dotujem. A ak by sme zavreli, nič iné pre maličké deti v Poprade už nemáme.“
Vedľajší efekt – rozbehnutie nových projektov
V Bambine sa zrodili tiež rôzne zaujímavé projekty. Ešte v začiatkoch sa zameriavalo aj na pomoc týraným ženám pod vedením Karin Jurekovej, čo vyústilo až do vzniku organizácie Progresfem. Tá dodnes úspešne pomáha ženám v ťažkých situáciách.
Vznikli tu tiež divadelné projekty – Dorotka z Fidorkova a Hoki Poki. Prvá menovaná vznikla náhodne, keď sa centrum snažilo pokryť program na Deň detí. Dvojica, ktorá založila divadlo s bábkami Hoki Poki sa spoznala práva v centre Bambino. Dnes ich stretávajú deti v školách po celom Slovensku.
Foto: Zuzana Gondová