Ak žijete v okolí Popradu a pracujete z domu, nemusíte ostať izolovaný. Môžete si prenajať pracovné miesto v Coworkingu Poprad. Okrem štandardného kancelárskeho vybavenia tu nájdete výbornú atmosféru a otvorených ľudí. Práve táto kombinácia dala vzniknúť mnohým novým projektom, ktoré skvalitňujú komunitný život v Poprade. Coworking je totiž miestom prepájania a poskytovania možností.
Priestor spoločnej kancelárie, do ktorej by prichádzali ľudia pracujúci z domu, a teda s obmedzenejšími možnosťami socializácie, vznikol v hlave Tomáša Kuzára pred viac ako desiatimi rokmi. Napĺňať sa začal po niekoľkých rokoch, keď firma, v ktorej pracuje, hľadala nových ľudí. Tomášovi sa podarilo zostaviť tím z ľudí z Popradu, pre ktorých vytvoril menšiu zdieľanú kanceláriu na sídlisku Starý Juh. „Ako úplne prvý sa medzi nami zjavil mladý informatik z Česka, ktorý prišiel do Tatier a chcel u nás pracovať jeden deň. Vtedy to bolo pre nás ,wow‘, že prišiel nejaký coworker. Neskôr začali prichádzať aj ďalší, až kým sa priestory nenaplnili a nenapadlo mi vytvoriť väčšie,“ opisuje vznik Tomáš.
Komunita 500+ ľudí
Dnes sa v coworkingu pravidelne obmieňa asi 30 coworkerov, ďalších 30 prichádza občasne. No komunita okolo tohto priestoru je oveľa väčšia, Tomáš ju odhaduje na približne 500 ľudí. Je to vďaka desiatkam podujatí, ktoré sa počas roka v coworkingu organizujú. Ide o inšpiratívne prednášky, workshopy, vernisáže či diskusie. Priestor navštívili aj viaceré osobnosti – s prednáškou vystúpil bývalý prezident SR Andrej Kiska, marketér Filip Kuna či podcast naživo tu nahrával napríklad Samuel Kováčík známy ako Vedátor.
„Moja predstava na začiatku bola mať zopár stolov, aby k nám chodili ľudia. Ale podvedome som rozmýšľal, že by bolo fajn, ak by ľudí bolo aj viac, preto sme začali robiť podujatia. No toto, čo funguje teraz, som si nevedel predstaviť, ani som s tým nerátal,“ hovorí Tomáš a opisuje, ako sa medzi coworkermi vytvorili také kamarátske vzťahy, že spolu chodia nielen na obed počas práce, ale stretávajú sa aj vo voľnom čase – športujú, idú si po práci posedieť alebo sa dokonca aj navštevujú. „Vieme si vzájomne pomôcť aj čo sa týka rôznych profesií – máme programátorov, marketérov, je medzi nami aj fotograf. Ak niečo treba, vieme sa na seba obrátiť,“ dopĺňa Tomáš.
Noví ľudia, nové prepojenia, nové nápady
Dôsledkom práve takéhoto prepájania je niekoľko nových projektov, ktoré vznikli práve na pôde coworkingu. Stretáva sa tu komunita informatikov s názvom Tatry IT Community, ktorá sa vzájomne vzdeláva v oblasti IT trendov. Vďaka stretnutiu dvoch coworkerov vznikla aj IT Academy, ktorá robí kurzy základov programovania pre žiakov prvého stupňa. Sídli tu aj občianske združenie Podtatranská koPPa, ktoré stojí za magazínom ČO-POPRAD.
Snáď najznámejším podujatím sú Biznis raňajky pre podnikateľov z regiónu, ktoré pozostávajú z inšpiratívnej prednášky a priestoru na networking. Podľa Tomáša sa tak podarilo vytvoriť pravidelné podujatie, na ktorom je možné stretnúť mnoho zaujímavých ľudí. „Funguje to na tom, že coworking nie je len o jednom človeku, ale o komunite, ktorá je otvorená novým ľuďom, novým podnetom,“ opisuje recept na úspech Tomáš.
Zorganizovať podujatie aj profesionálne fotenie
V Coworkingu Poprad sa dá nielen pracovať, ale aj zorganizovať podujatie, robiť livestreamy, nahrávať podcast či zrealizovať profesionálne fotenie. Na všetko toto sú vytvorené priestorové podmienky a k dispozícii je aj príslušná technika. Je to zároveň aj špecifikum oproti iným coworkingom. Tomáš, ako jeden z členov siete coworkingov vysvetľuje, že každý má niečo svoje, čím sa odlišuje. Oproti ostatným je popradský netradičný aj polohou priamo na námestí, či vysokým percentom informatických povolaní. „Zároveň platí, že ak sa u nás deje niečo nové, nikoho to neprekvapí, pretože u nás je prakticky vždy niečo nové,“ uzatvára Tomáš.
Foto: Zuzana Gondová, Vladimír Citriak, Miroslav Kromka