KULO.ARE je trojica Popradčanov, ktorí sa rozhodli, že prinesú nočnú tanečnú zábavu z veľkých miest aj k nám. Definujú sa multižánrovo, momentálne im je najbližšie techno, do budúcna však plánujú aj iné žánre. Z akcií kde mali 30 ľudí, sa postupne dostali na číslo 250.
Ich cieľom je ponúkať možnosti a zábavu, ktorá tu doteraz nebola bežná. Chcú vytvárať priestor, kde môže každý vypnúť, nechať sa unášať hudbou a nebáť sa byť sám sebou. Tiež chcú nabúrať stereotyp o tom, že takéto akcie musia byť o alkohole a opojení. Bajo, jeden z organizátorov vysvetľuje, čo je preňho podstatné: „Mám rád to budovanie komunity, keď sa tam tí ľudia spájajú. Vidíš dvoch ľudí, o ktorých by si si povedal, že v bežnom živote sa nebudú rozprávať. Ale tým, že sú na takomto netradičnom mieste, cítia sa úplne uvoľnení, tak si nájdu k sebe cestu. To je to, čo ma na tom baví.“
KULO.ARE tvorí trojica Martin Bajus (Bajo), Jaroslav Grexa a Dominik Adamiak. Dominik je DJ a vystupuje pod umeleckým menom Vyduchceny. Jaro hráva tiež, ale stará sa aj o catering na akciách. Bajo je zodpovedný za organizačné záležitosti. Osvetlenie, ktoré je pre nich na akciách také dôležité, riešia spoločne. S akciami im pomáhajú aj ďalší kamaráti, bez ktorých, by to všetko nebolo možné.
Prvé akcie začali organizovať v čase pandémie, keď boli možnosti zábavy obmedzené. Šlo o stretávku kamarátov v priestoroch u jedného z nich. Informácie sa dostali iba k vybraným ľuďom. Doslova sa o tom iba „šepkalo v kuloároch“. Keď sa zamýšľali nad tým, ako si budú hovoriť, tak voľba padla práve na kuloáre, resp. KULO.ARE. Aj dnes svoje akcie nepropagujú vo veľkom na sociálnych sieťach, ale spoliehajú sa na to, že sa o nich ľudia prirodzene dozvedia v komunite.
Bajo približuje, že ich akcie nie sú iba o hudbe: „Všetci traja to vnímame tak, že je to taký trojuholník. Je to o hudbe, priestore a ľuďoch.“ Na svoje akcie si vyberajú stále iné priestory, ktoré spája to, že ich pôvodný účel je úplne iný ako zábava. Zatancovať ste si mohli v stolárskej dielni, servise kávovarov alebo v detailingovom štúdiu pre autá. Tieto nevšedné priestory spravia zaujímavejšími pomocou svetiel a najrôznejších predmetov. Niekedy im poslúžili lešenárske trúbky, inokedy si zavolali na pomoc tvorcov graffiti.
Bajo priznáva, že v takom malom meste, ako je Poprad, kde nie je silná komunita, ktorá by stála za takýmto projektom, je to ťažké. Na druhej strane podobné projekty vznikajú po celom Slovensku. Príkladom, že sa takýto projekt dá realizovať aj v mestách mimo Košíc a Bratislavy je napríklad Abfall v Žiline.
KULO.ARE spoluvytvárajú kultúrny priestor Koľaj 22, kde sa konali podujatia Festival, ktorý existuje a Estetika v šedi. Tiež sa tam postarali o zábavu po programe a tým celý festival uzatvárali. V týchto priestoroch sa uskutočnila aj ich posledná akcia 17. novembra. O program trvajúci od deviatej večer do ranných hodín sa postarali dídžeji: Papa Joe, Vyduchceny, KRPKS, Ema Veld a Oki Mou.