Druhú marcovú sobotu v priestoroch Mama’s Jazz Café predstavila svoju tvorbu Popradčanka Lenka Gašpariková. Na obrazoch stvárňuje motív identity, jej hľadanie a aktiváciu. Zámerom umelkyne, známej aj z tetovacieho štúdia pretlak_, je okrem iného vyzvať ľudí na sebareflexiu. Obrazy si budú môcť návštevníci čajovne pozrieť až do konca mája.
Paula a Matúš, ktorí vedú popradskú čajovňu, oslovili Lenku s ponukou, aby u nich vystavovala ešte minulý rok. Lenka po krátkej prehliadke priestorov povedala áno. „Načasovanie mi prišlo veľmi vhod. Páčil sa mi nápad, je to o budovaní vzťahov a vzájomnej podpore. Povedala som si, prečo nepremeniť túto zaujímavú príležitosť na experiment a skúsenosť.“
Klenbové priestory čajovne Lenku oslovili. Nie je to však len o nich. „Vyžarujú výrazne silnú, autenticky špecifickú atmosféru a stotožňujúci blízky hrejivý pocit ̶ poodkrývajú „nánosy” vrstiev histórie. Podobné priestory sú mi osobne veľmi sympatické, v kontexte obrazov dokonca príznačné. Avšak, nie je to len o priestore ̶ tvoriacim „duchmi” v ňom sú hlavne Paula s Matúšom,“ vysvetľuje.
Jej obrazy obohacujú priestory čajovne už od Vianoc. Paula hovorí, že reakcie ľudí sú za tieto mesiace pozitívne: „Keď sme sem dali túto Lenkinu ružovú nálož, na ľudí to urobilo veľký dojem. Navyše, keď počas vernisáže vysvetlila hlbšie tému obrazov, obľúbili si ich ešte viac.“ Ústredným motívom je identita. Obrazy sú rozdelené zo štyroch cyklov, ktoré prepojila spoločným názvom ‘N Á.N O S‘ N Á – nabrať + N O S – nosiť = T V O R.í (š)ť? Jej zámerom je poukázať na aktiváciu identity človeka pod vplyvom sociálno-kultúrneho prostredia. Lenka ďalej vysvetľuje: „Všetky tieto obrazy spája, že predstavujú (výpoveď) jednotlivca a jeho subjektívny pohľad na svet, v ktorom žije. Ako zväzok vzájomných vzťahov ̶ pomyselný hraničný bod, medzi jednotlivcom, okolím a niečím medzi tým ̶ akési jadro, teda úložisko vrstiev. Obrazné vyjadrenie mentálnych vzorcov, ktoré v tomto zmysle možno chápať ako mapu subjektívnych a objektívnych svetov s cieľom aktívne podnietiť diváka k sebareflexii alebo analýze vlastných filtrov vnímania.“
Nezabudnuteľnú atmosféru celého podujatia vytvorili aj pozvaní hudobníci Dominik Prok a Samuel Kovalčík známy pod pseudonymom Zabiť Františka, s ktorými spolupracovala už predtým. Úspech Lenkinej tvorby podčiarkuje aj fakt, že priamo za vernisáži predala deväť obrazov.
Lenka aj Paula sú so vzájomnou spoluprácou spokojné, aj preto nevylučujú, že v budúcnosti Lenkine obrazy opäť nájdu svoje miesto na stenách čajovne. Hoci zatiaľ nie je jasné, čo bude nasledovať po tejto výstave, Paula hovorí, že určite chcú dať priestor lokálnemu umelcovi. Niekoľkí už aj prejavili záujem. Ako Paula dodáva, skôr ako krajinky hľadajú abstraktnejšie formy. Pred Lenkou sa v čajovni predstavil Juraj Brenišin, ktorého tvorba je kubistická a minimalistická. Umelci vystavujú v priestoroch čajovne bezplatne. Podmienkou však je, aby vedeli zaplniť celý priestor.
V čajovni je možné natrafiť aj na zaujímavé prednášky. Koncom februára dvojica Francúzov predstavila Popradčanom svet extrémneho lyžovania. V marci bol zase Adam Rybka porozprávať o svojej osemmesačnej ceste naprieč obidvoma americkými kontinentmi.